Gözlük Çerçevesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözlük, gözlerinde görme problemi bulunan kişilerin kullandığı, belirli numaraları bulunan ve göz rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan optik bir araçtır. İlk kez gözlük kullanacak olan kişilerin kafasında bazı soru işaretleri bulunabilir; bu noktada yardım ve tavsiyeye ihtiyaç duyabilirler. Öncelikle bilmeniz gereken gözlük her ne kadar tedavi amacıyla geliştirilen bir araç olsa da doğru seçimle tarzınıza tarz katabilir. Yani görünüşünüz için önemli bir aksesuardır. Peki, gözlük tercih ederken nelere dikkat etmelisiniz?

Gözlük Seçimi Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Gözlük almak zaruri bir hale geldiğinde dikkatli olmanız gereken pek çok nokta vardır. Bunlardan en önemlisi ise acele davranmaktan kesinlikle kaçınmaktır. Öncelikle size detaylı tavsiyeler verebilecek ve tüm soru işaretlerinizi giderebilecek bir optisyen bulmak işinizi ciddi anlamda kolaylaştıracaktır. Optisyeninizi bulduktan sonra aklınızda bulunan soruların tamamını sormanız, varsa şüphelerden ve yanlış bilgilerden arınmanız gerekir. Bu aşamanın tamamlanmasının ardından sıra doğru gözlük camını tercih etmenize gelir. Gözlük camınızın karakterinizi yansıtması ve bununla birlikte tercih ettiğiniz gözlük çerçevesinin de ihtiyaçlarınıza uygun olması önemlidir. Ayrıca gözlük renginiz, filtreler temizleme katmanı ve kaplamaları da kararlaştırmanız gerekir.

Yüz Hatlarına Göre Gözlük Çerçevesi Nasıl Yapılır?

Görsellik herkes için en önemli kavramlardan birisidir. Elbette gözlük seçerken de görsellik göz önünde bulundurulmalıdır ancak önemli olan bir diğer nokta yüz hatlarınızdır. Vitrinde çok güzel duran ve sizi cezbeden gözlük çerçevesi yüz hattınıza uygun olmayabilir. Bu nedenle yüz hatlarınıza uygun modellere yönelmek yerinde bir karar olacaktır. Yüz tipine göre tercih edebileceğiniz modellerse şu şekilde;

Oval Yüz Tipi

Eğer ki oval bir yüze sahipseniz gözlük çerçevesi seçme noktasında birçok alternatifiniz var demektir. Yani oldukça şanslısınız çünkü bu yüz tipine sahip olan kişiler çerçeve arayışına girmeden istedikleri modeli tercih edebilirler. Köşeli ya da oval gözlük modelleri arasında seçim yapmak gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Naçizane bir tavsiye olarak yuvarlak köşelere sahip, kalın çerçeveli gözlükler bu yüz tipinde oldukça hoş bir görünüm sergiler.

Yuvarlak Yüz Tipi

Yuvarlak yüz tipine sahipseniz ilk bilmeniz gereken yuvarlak olmayan gözlük çerçevelerinden özenle kaçınmanızdır. Bu yüz tipi için dikdörtgen ya da sert köşelere sahip olan kalın çerçeveli gözlükler son derece idealdir. Yuvarlak yüz hattına sahipseniz ve yuvarlak bir gözlük tercih ederseniz yakışmadığını kendinizde görebilirsiniz. Sert köşelere sahip gözlükler, yuvarlak yüz tipine sahip insanlarda yüzünün biraz daha uzun olduğu yanılgısını yaratır.

Kare Yüz Tipi

Kare yüz tipine sahipseniz seçtiğiniz gözlük çerçevesinin, yüzünüzü olduğundan uzun göstermemesi ilk önceliğiniz olmalıdır. Bu nedenle oval hatlara sahip olan gözlük modellerine yönelmek size avantaj sağlayacaktır. Özellikle yuvarlak gözlükler sizler için en uygun seçeneklerdir. Bunun yanında yuvarlatılmış köşelere sahip kare gözlüklerde iyi bir alternatif olabilir.

Üçgen Yüz Tipi

Üçgen yüz tipine sahipseniz o halde karşı tarafın yüzünüzün alt tarafına değil üst tarafına odaklanmasını sağlamalısınız. Bunu sağlamak için tercih edeceğiniz gözlük çerçevesinin alt kısmının ince, üst kısmının ise zıttı olarak kalın olması gerekir. Hatta gözlüğün en üst köşe kısmında kalınlığın arttığı modeller sizlere çok yakışacaktır.

Her ne kadar hangi yüz tipinin hangi modellere yönelmesi gerektiğini belirtmiş olsak da en doğru kararı optisyeninizle verebilirsiniz. Fatih Can Optik olarak, bizlere ‘en doğru gözlük seçimini nasıl yaparım’ şeklinde müracaat etmeniz halinde sizlere yardımcı olmaya hazırız.

Tirebolu’da aradığınız özel gözlük markaları ve özel gözlük varsa ANA SAYFAYI ziyaret ederek sattığımız markaları burada görebilirsiniz.

HEMEN ARAYIN