Gözlük Camı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözlükler, göz bozukluklarının tedavi edilmesi için kullanılabileceği gibi aksesuar olarak da tercih edilebilir. Uzak ya da yakını görmekle ilgili problemler yaşayan kişiler kadar bu ürünü süs amacıyla kullananların sayısı da oldukça fazladır. Her iki türlü de gözlükleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların en başında ise gözlük camı gelir. Ayrıca yüzün şekli ve boyutu da dikkat edilmesi gereken diğer ayrıntılardır.

Gözlük Camı Nasıl Seçilir?

Gözlük camı seçerken dikkatli olunması gereken bazı hususlar vardır. Eğer ilk defa gözlük kullanacaksanız yaşınız, alışkanlıklarınız, mesleğiniz, bulunduğunuz bölgenin iklim koşulları ve beklentilerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra doktorun size tavsiyesi olduysa bu tavsiyeleri de dikkate almakta yarar var. Eğer hali hazırda gözlük kullanıyorsanız o zaman işiniz biraz daha kolaylaşır. Kullandığınız camdan ne gibi şikâyetleriniz olduğu üzerine yoğunlaşarak ideal bir seçim yapabilirsiniz. Gözlük camı seçerken dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle:

  • Seçtiğiniz gözlük camlarının görünümünüzü, görüşünüzü, rahatlığınızı ve güvenliğinizi etkileyeceğini dikkate alarak seçim yapmalısınız.
  • Gözlük camı seçiminde en sık yapılan hatalardan bir tanesi yeteri kadar zaman ayırmamaktır. Camın materyalini, tasarımını ve kaplama seçeneklerini değerlendirmek için yeterli zamanı ayırmaya özen göstermeli ve aceleci davranmaktan kaçınmalısınız.
  • Uzman görüşü almaktan çekinmeyin. Optisyenler yıllar içerisinde deneyim kazanmış uzmanlardır. Bu nedenle onların tecrübelerinden yararlanmak işinizi ciddi anlamda kolaylaştırabilir.

Gözlük Camı Materyalleri ve Özellikleri Nelerdir?

Gözlük camları çeşitli materyallerden üretilir ve her birinin kendine has özellikleri vardır.

Cam Lensler

Görme düzeltme çalışmalarının eskiden sık tercih edilen cam lensler günümüzde çok sık tercih edilmemektedir. Cam lenslerin en önemli özelliği olağan üstü optik özellikler sunmasıdır buna karşın ağırdırlar ve kolaylıkla kırılabilirler. Kırılmalar önemsiz olabileceği gibi göze zarar verecek boyuta da ulaşabilir.

Plastik Lensler

1947 yılında California’da Armorlite Lens Company tarafından tanıtılmıştır ve oldukça da ses getirmiştir. Lensler, termal kürlemeli plastiğin 39. formülasyonudur ve bu nedenle ‘Columbia Reçinesi 39’ kısaltması olarak CR-39 şeklinde isimlendirilir; plastik polimerdir. Hafif yapısı, üretim maliyetinin son derece uygun olması ve sunduğu mükemmel optik kalitesiyle CR-39, bugün bile gözlük camları arasında popülerliğini sürdürmektedir.

Polikarbonat Lensler

İlk kez 1970’li yıllarda tanıtılan polikarbonat lensler, 70’li yılların sonu ile 80’li yılların başında popülaritesini artırmıştır. Bu popülerlik günümüzde de geçerliliğini sürdürmektedir. İlk olarak ABD Hava Kuvvetleri’nde kullanılmıştır. Miğfer vizörlerinde kullanımı söz konusu olan polikarbonat lensler, bankalar ve diğer güvenlik uygulamalarında da çeşitli amaçlarla yararlanılan maddelerdir. Kurşungeçirmez camlar için geliştirilen polikarbonat hafif yapısıyla dikkat çeker. Darbelere karşı dayanıklıdır. Polikarbonat lensler, genellikle çocuklar için kullanılır. Aynı zamanda güvenlik ve spor amaçlı gözlüklerde kullanılır.

Yüksek İndisli Plastik Lensler

Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde daha ince ve daha hafif gözlüklere olan talep sürekli bir şekilde artış göstermiştir. Bu talebi karşılaşabilmek için birkaç üretici tarafından tanıtılan yüksek indisli plastik lensler, CR-39’a göre daha ince ve daha hafif bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni daha yüksek refraksiyon indisidir ve ayrıca özgül ağırlıkları da CR-39’a göre daha düşük olabilir.

Gözlük seçimi başlı başına bir süreç gerektirir. Bu süreç içerisinde adımlarınızı dikkatli atmalı ve deyim yerindeyse ince eleyip sık dokumalısınız. Ayrıca sabrı da elden bırakmamakta, aceleci davranmamakta yarar var. Gözlük seçimi noktasında en önemli destekçileriniz ise optisyenlerdir. Fatih Can Optik olarak en iyi gözlük seçimini yapmanız için uzman kadromuzla her zaman yanınızdayız.

Tirebolu’da aradığınız özel gözlük markaları ve özel gözlük varsa ANA SAYFAYI ziyaret ederek sattığımız markaları burada görebilirsiniz.

HEMEN ARAYIN