Göz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Gözler, beş duyu organından birisi olmakla beraber beynin ve ruhun dış dünyaya açılan kapısıdır. Bu sayede dış dünyayla en etkili teması kurar ve tehlikelerden korunabiliriz. Söz konusu temasın olağan şekilde devam etmesi içinse göz sağlığı son derece önemlidir.

Gözlerimiz vücudumuzun diğer her bir hücresi ve organı gibi canlı bir varlıktır. Doğru besinlerin tüketilmesine, düzenli aralıklarla kontrollere ve sağlığı bozulduysa tedaviye ihtiyaç duyar. Peki, göz sağlığı nasıl korunur? Göz sağlığını korumak için gün içerisinde yapabilecekler nelerdir? Gelin yakından bakalım.

Göz Sağlığını Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz sağlığını etkili bir şekilde koruyabilmemiz için hayatımızdaki davranışlardan yeme-içme alışkanlıklarına kadar birçok hususa dikkat etmek gerekiyor. Uygulanacak yanlış bir beslenme biçimi ya da günlük hayat içerisinde sıradan gelen bazı alışkanlıklar gözleri negatif yönde etkileyebilir. Göz sağlığını korumak ve ileride doğabilecek problemlerin önüne geçmek için yapılması gerekenler ise şöyle;

Fazla Kiloya Dikkat

Bu başlığı görmek şaşırtıcı olabilir ancak fazla kilo genel vücut sağlığını bozduğu gibi göz sağlığını da olumsuz etkiye sahip. Obez olan insanların diyabet riskinin, normal insanlara oranla daha yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Diyabette, diyabetik retinopati ve katarak riskini artırır. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve belirli bir kiloyu korumak genel vücut sağlığını olduğu gibi göz sağlığını da korur.

A Vitamini

Vücuda alınan vitamin ve mineraller farklı bölgelerde farklı görevler üstlenirler. A vitamini göze en faydalı vitaminlerin başında gelir. Bu nedenle içeriğinde A vitamini barındıran besinlerle arayı iyi tutmakta yarar var. Havuç, yaban mersini ve pul biber en zengin A vitamini kaynaklarından bazılarıdır.

Bulunulan Ortamı Sık Sık Havalandırmak

Gözlerin doğal ortamı nemlidir ve bu nemin belirli bir oranda sabit tutulması gerekir. Özellikle şehir hayatında, yaz mevsiminde klimalar, kış mevsiminde ise ısıtıcılar havanın kurmasına sebebiyet verir. Bu noktada araçların yaratmış olduğu hava akımıyla dolaşan tozu da atlamamak gerekir. Tüm bu etkenler gözyaşı salgısının azalmasına, kuruluğa neden olur ve göz sağlığı tehlikeye girer. Bulunulan ortamı havalandırmak ise göz kuruluğu riskini minimize eder.

Elleri Sık Sık Yıkamak

Eller gün içerisinde farklı noktalara temas ederler ve bu nedenle vücutta en çok mikrop barındıran bölgelerden biridir. Gün içerisinde defalarca farklı yüzeye temas eden eller, üzerinde barındırdıkları mikropları üst solunum yoluna iletir. Üst solunum yolunda gelişen bir enfeksiyondan en çok etkilenen organlardan birisi ise gözlerdir. Bu etki kendini genellikle kızarıklık, çapaklanma, batma ve göz kapağında şişlikle belli eder.

Gözün dış katmanı olan kornea ise semptomlardan olumsuz yönde etkilenir ve sonuç olarak görmede bulanıklık oluşur. Bu nedenle göz sağlığını korumak için ellerin gözle olan temasını minimize etmek ve gün içerisinde sık sık yıkamak önemlidir.

Teknolojik Cihazlarla Araya Mesafe Koymak

Yapılan ulusal ve uluslararası araştırmalara göre Türkiye sosyal medyada en çok zaman geçiren ülkelerden birisidir. Her ne kadar teknolojik gelişmeler mobil cihazlar ve bilgisayarla olan teması artırmış olsa da yine de göz sağlığı için araya mesafe koymakta yarar var. Ekrana uzun süre bakıldığında göz kırpmak unutuluyor; bu da gözyaşını buharlaştırarak kuruluğa neden oluyor. Bunun yanında ekrana uzun süre odaklanarak çalışan kişilerde stres, yorgunluk ve yalancı miyop meydana gelme riski de artıyor. Tüm bu olumsuz etkilerden korunmak için yapmak gerekenlerse son derece basit. Telefon, tablet ve bilgisayarla araya en az 40 cm mesafe koymak ve gün içerisinde kısa molalar vermek yeterli. Böylelikle göz sağlığını korumak mümkün.

Düzenli Kontrol

Sağlığın korunması için düzenli kontroller yaptırmak önemlidir. Kontroller sırasında yapılan testlerle birçok hastalık erken dönemde fark edilebilir ve tedaviler uygulanabilir. Gözlerde istisna değildir ve düzenli aralıklarla kontrol ettirmek gerekir. Bu sayede oluşan bir rahatsızlık varsa tespiti ve tedavisi henüz ilk aşamalardayken yapılır ve göz sağlığı korunur.

Tirebolu’da gözleriniz için aradığınız özel gözlük markaları ve özel gözlük varsa ANA SAYFAYI ziyaret ederek sattığımız markaları burada görebilirsiniz.

HEMEN ARAYIN